Věda a výzkum

PředchozíDalší

Stavební zkušebnictví představuje v oblasti vědecko-výzkumných aktivit komplexní soubor činností zaměřených na využití experimentálních technik pro ověřování a stanovení fyzikálních a mechanických vlastností stavebních materiálů, dílců, konstrukčních prvků, či modelů reálných konstrukcí.  Pracovní skupina Ústavu stavebního zkušebnictví je dlouhodobě zapojena do mezioborových aktivit v oblasti základního a aplikovaného výzkumu, kde zajišťuje experimentální části projektů v kooperaci s materiálovými inženýry, statiky a pracovníky teoretických oborů s cílem co nejlépe predikovat mechanickou odolnost, trvanlivost, životnost a spolehlivost vyvíjených materiálů a konstrukčních systémů. Nedílnou součástí pracovních aktivit je také vývoj diagnostických metod pro hodnocení existujících konstrukcí. V rámci svých činností je využíváno hlubokých znalostí a dlouhodobých zkušeností výzkumné skupiny a moderního přístrojového vybavení, které je neoddělitelnou a nutnou součástí efektivního a komplexního výzkumu a vývoje.

Zkušební laboratoře jsou vybaveny mechanickými a hydraulickými zkušebními zařízeními se zkušebním rozsahem od 30 do 4000 kN, variabilním hydraulickým zatěžovacím systémem a systémem pro plošné zatěžování. Tato zařízení jsou vhodná pro široké spektrum aplikací – od materiálových zkoušek, až po zkoušky konstrukčních dílců, prvků či celých konstrukcí. Nedílnou součástí jsou klimatizované laboratoře a klima-komory pro dlouhodobé měření smršťování a dotvarování betonových materiálů. Pracoviště také disponuje širokou škálou snímačů, měřících ústředen a zařízení pro sběr a vyhodnocování sledovaných veličin během zkoušek.

Pro činnost zaměřenou na diagnostiku a ověřování stávajících konstrukcí pracoviště využívá moderní přístupy zahrnující kombinaci nedestruktivních, semi-destruktivních a destruktivních metod s cílem co nejefektivněji posoudit stav konstrukce in-situ. Disponuje moderními ultrazvukovými přístroji, georadary, rezistografem a dalším vybavením potřebným pro komplexní diagnostiku staveb. Neboť vhodná kombinace zkušebních metod a moderních přístrojů umožňuje efektivně, přesně a citlivě diagnostikovat stav konstrukce jakéhokoliv konstrukčního typu a materiálu, bez nutnosti masivního a nevratného zásahu do konstrukce.